Strona główna » Testy sprzętu » Accessanka - przenośna masa kotwicząca do ...

Accessanka - przenośna masa kotwicząca do dostępu linowego

dodane przez: Admin

wielkość tekstu:A | A | A

Przenośna masa kotwicząca do dostępu linowego.


W 2009 roku zostaliśmy poproszeni o przetestowanie pierwszej w Polsce bezwładnej masy kotwiczącej wraz ze stelażem do dostępu linowego.  Los chciał, że dopiero w tym roku udało nam się wziąć na „warsztat” to urządzenie.  Zanim jednak przeprowadziliśmy test, zrobiliśmy rozpoznanie rynku. Niestety w Polsce tego typu rozwiązanie proponuje tylko firma Kee Safety.
Natomiast na rynku Brytyjskim znaleźliśmy rozwiązanie firmy SAS UK LTD:

         

Gdyby jednak jakiś produkt umknął naszej uwadze, prosimy o informację na jego temat.

WYMAGANIA

Aby korzystać z bezwładnej masy kotwiczącej, jako punktów do wpięcia liny asekuracyjnej i roboczej, musi ona spełniać normę PN-EN 795 klasa B, czyli przenośne punkty asekuracyjne. Normę tą powinny spełniać taśmy, z których budujecie stanowiska. W tym przypadku, takim przenośnym punktem jest masa kotwicząca wraz ze stelażem (więcej o PN-EN 795 tutaj: http://alpinwork.pl/artykuly/porady/428.

ACCESSANKA

ACCESSANKA  została  zaprojektowana  jako  rozszerzenie systemu  WEIGHTANKA  i  stanowi bezwładną  masę kotwiczącą  dla  zapewnienia  bezpiecznego  dostępu   linowego  pracownikom. Poprawnie zmontowany  system  jest  wyjątkowo  stabilny   i  nie  przesuwa  się  po  powierzchni  dachu  ani  podczas   normalnego  użytkowania,  ani  podczas  powstrzymywania upadku  dwu  osób:  pracownika  i  ratownika  (ograniczenie wagi do 200 kg).


System  ACCESSANKA  zaprojektowano  w  sposób umożliwiający łatwy transport. Elementy systemu ważą nie więcej niż 25 kg każdy  i mają długość nie przekraczającą 2 m.

IRATA w swoich dokumentach dopuszcza korzystanie z samych bezwładnych mas kotwiczących zastrzegając jednak, że jedna masa jest jednym punktem kotwiczącym! My jednak zgodnie z zaleceniami producenta testujemy kompletny system.

WŁAŚCIWOŚCI:


•    Nie penetruje powierzchni dachu.
•  Autonomiczny, przenośny punkt kotwiczący.
•    Na dachy płaskie o nachyleniu do 5 °C
•    Na dachy pokryte membraną, papą, blachą, betenowe
•  Oddzielne punkty zaczepowe dla liny zjazdowej i asekuracyjnej.
•  Modułowa budowa.
•  Zbalansowane wewnętrznie siły powodują,  że system jest statyczy, nawet w chwili   powstrzymywania upadku pracownika i ratownika.
•  Spełnia wymagania normy EN 795 klasa B,  BS 7883 oraz ISO 14567.
•  Znak CE na zgodność z dyrektywą ŚOI (PPE).
•  Testowana przez niezależne laboratorium NEL  (National Engineering Laboratory, East Kilbride, N.B. 0320).

Tyle o swoim produkcie pisze producent, jak wygląda użycie w praktyce? Poniżej nasz test.

OBIEKT


Do testu wybraliśmy budynek dość niski, co jak się okaże nie było bez znaczenia. Wysokość obiektu 10 m. Ilość kondygnacji 2. Dostęp na dach: klatka schodowa oraz 3 metrowa drabina z włazem. Dach płaski, pokryty papą, w niektórych miejscach attyki, wszędzie obróbki blacharskie. 
Płaski dach pokryty papą, wysokośc budynku 10 m

TRANSPORT

Transport samochodowy nie stwarza większych problemów. Całość bez problemu zmieściła się w Fiacie Doblo, po złożeniu jednego z tylnych siedzeń. Bez problemu również załadujecie Accessankę do zwykłego kombi.
Transport na dach wymagał więcej wysiłku. Co prawda każdy element jest nie cięższy niż 25 kg, mimo tego przy 30 °C nie było lekko.  Dwie kondygnacje, 3 metrowa drabina oraz wyłaz - na pokonanie tego dystansu  w dwie osoby potrzebowaliśmy około 20 minut.
Najwięcej wysiłku potrzebowaliśmy na przetransportowanie obciążników o wadze 25 kg. Reszta elementów to części aluminiowego stelaża, nie było więc z nimi większego problemu.


Transport w bagażniku przy złożonym jednym siedzeniu (całość była również transportowana w samochodzie typu Kombi) daje Accessance dodatkowe punkty.

ZESTAWIENIE ELEMENTÓW

Poniżej zestawiliśmy na zdjęciach wszystkie elementy (na zdjęciach nie ma wszystkich obciążników jest ich w sumie  10 szt. w tym cztery antypoślizgowe,  w zależności od poszycia dachu ilość obciążników może się zwiększyć), jest ich w sumie 28.

1.    Obciążniki gumowe – 4 szt.
2.    Obciążniki stalowe – 6 szt.
3.    Górne i dolne ramię – 2 szt.
4.    Ramię stabilizujące – 1 szt.
5.    Słupki na obciążniki – 4 szt.
6.    Zawleczki  - 4 szt.
7.    Słupek na belkę – 1 szt.
8.    Zabezpieczenie belki – 1 szt.
9.    Belka Zewnętrzna – 2 szt.
10.    Punkty zaczepowe – 2 szt.
11.    Podstawa  pod belkę – 1 szt

Poszczególne elementy systemu Accessanka:


 

 

 

  
MONTAŻ

Zaczynamy montaż od sprawdzenia odległości od krawędzi dachu. Producent podaje, że przy użyciu trójkątnej podpory odległość ta powinna wynosić 3,3 m od krawędzi do środka masy, jeśli nie używamy podpory należy zwiększyć ta odległość do 3,5 metra.

Warto zwrócić uwagę na odległości przed montażem, po złożeniu masy nie byliśmy wstanie jej przesunąć :) !

Na spód kładziemy cztery gumowe obciążniki, wkręcamy „słupki”  oraz montujemy ramię dolne, górne i stabilizujące. Układamy kolejne obciążniki. Należy być ostrożnym przy tej operacji w szczególności na palce u rąk. Na koniec montujemy belkę wraz z podporą oraz punkty zaczepowe. Do montażu belki wraz z podporą przyda się dodatkowa para rąk. Większość  śmiało może zmontować jedna osoba.
Ponieważ pierwszy montaż był przeznaczony pod dokumentację fotograficzną przeprowadziliśmy szybki demontaż oraz zajęliśmy się kolejnym montażem tym razem w czasie rzeczywistym.
Dwie osoby montują całość w czasie nie dłuższym niż 15 minut.
 

        
PRACA

Po złożeniu całości oraz zamontowaniu lin przyszedł czas na próby. Ponieważ pierwszy raz mieliśmy do czynienia z takim urządzeniem mieliśmy trochę obaw. Jak by na to nie patrzeć sprzęt spełnia wszystkie wymagane prawem normy, podjęliśmy, więc wyzwanie.

Używając podpory pod główną ramę zapięcie przyrządów i wejście w zjazd jest banalnie proste. Przyrząd asekuracyjny można śmiało założyć na linę już przy punkcie wpięcia co pozwala podejść pod krawędź w pełni bezpiecznie. Przejście przez krawędź właściwie nie występuje, ponieważ liny opadają pod bardzo szerokim kątem w dół. Ma to też niebagatelne znaczenie w miejscach gdzie trzeba zabezpieczać obróbki blacharskie i attyki.
Zjazd i co ważniejsze podchodzenie nie generowało żadnych znaczących ruchów całego systemu. Rama główna się nie uginała, a masa kotwicząca nie miała odchyleń od poziomu dachu. 

RATOWNICTWO

Producent dopuszcza możliwość ratownictwa na Accessance, produkt był testowany przez niezależne laboratorium na powstrzymywanie upadku pracownika i ratownika z ograniczeniem wagi do 200 kg.
Przetestowaliśmy masę pod względem standardowego ratowania z przyrządu zjazdowego oraz z piersiowego przyrządu zaciskowego. Do poszkodowanego ratownik dostawał się w dwóch wariantach: zjeżdżając i podchodząc.
Przy uwalnianiu poszkodowanego z przyrządów nie odczuwaliśmy żadnych niepokojących ruchów całego systemu.  Zauważyliśmy jednak, że dwa tylne górne obciążniki nieznacznie uniosły się do góry. Jednak nie miało to znaczenia dla całego systemu. Accessanka  przy ratownictwie nie przesunęła się nawet o centymetr.


Ratowanie z przyrządu zjazdowegoCENA:  Cena detaliczna kompletnego systemu  (Weightanka+Accessanka)
to koszt około 12 000 zł/netto co jest niestety jedną z jej największych wad.

JAKOŚĆ WYKONANIA:

Bardzo wysoka, jakość wykonania, elementy stalowe zabezpieczone przed korozją. Montując całość nie odnieśliśmy wrażenia, że mamy do czynienia z towarem II gatunku, tak jak w przypadku produktów ze wschodu.

PODSUMOWANIE:
Zalety:
•    Nie wymaga mocowania do elementów konstrukcyjnych
•    Łatwa w montażu
•    Ochrona przed zniszczeniem krawędzi dachu, a także lin
•    Łatwe przejście przez krawędź
•    Możliwość budowy stanowisk na dachach pozbawionych elementów konstrukcyjnych
•    Dopuszczone ratownictwo (2 os. Do 200 kg)
Wady:
•    Dość ciężkie elementy masy kotwiczącej (obciążniki)
•    Cena

Sama idea wykorzystania masy kotwiczącej ze stelażem do wykorzystania w dostępie linowym jest bardzo dobra. Nie jednokrotnie w mojej karierze pracownika wysokościowego zdarzały się miejsca gdzie nie można było założyć bezpiecznego stanowiska. Właśnie w takich sytuacjach Accessanka jest świetnym rozwiązaniem. Niestety ze względu na cenę na zakup mogą sobie pozwolić raczej duże firmy. Wydaję się też, ze Accessanka sprawdzi się na długoterminowych zleceniach, gdzie wniesienie i rozstawienie elementów przy dłuższym terminie prac nie będzie tak istotną sprawą.
Mamy nadzieję, że chociaż w małym stopniu przyczyniliśmy się do poszerzenia Waszej wiedzy na, (jakby na to nie patrzeć) dość nowatorskie rozwiązanie w Polsce.

Redakcja alpinwork.pl

Strona producenta: www.keesafety.pl

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 2 dodaj komentarz

 • Michał Czubak

  data dodania: 2012-08-23

   Hej Marku. Tak masz całkowitą rację ... niestety. Ustrojstwo owe jest nieprzesuwalne!

 • Marek Karnecki

  data dodania: 2012-08-23

  Jak zdjazdów mam zroć np 15 dziennie albo 50... to chyba całosć idzie do bani - za kazdym razem muszę ustrojstow rozmontować i na powrót zmontować ? Jest nieprzesuwalne ?

Strona główna

Sklep on-line

Poprzednie Następne
Facebook

Alpin Work
ul. Dyliżansowa 16, 03-136 Warszawa
NIP: 5242714071

tel.: +48 502 188 084
e-mail: portal@alpinwork.pl

 • prace-wysokosciowe-lodz7067
 • 20190306_0733039398
 • 20170525_142709707
 • img_0265150
 • dscf09994915
 • 20170525_142709307
Wersja mobilna
Zapytanie
Poleć stronę