Strona główna » Porady » Kotwy Cz. I - Kotwy chemiczne

Kotwy Cz. I - Kotwy chemiczne

dodane przez: Duży

wielkość tekstu:A | A | A

Kotwy Cz.I – Kotwy chemiczne

 

Na pewno cześć z Was kojarzy, że jesteśmy patronem medialnym projektu Pt.” Skalne Miasto Podzamcza. Zapytacie co to ma wspólnego z dostępem linowym??? Okazuje się, że sporo. Nie będę rozpisywał się o wszystkich założeniach projektu bo to możecie znaleźć w linku powyżej.

Długo zastanawiałem się jak upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu, aż w końcu mnie olśniło ;). Ponieważ duża część działań polega na wymianie asekuracji na drogach wspinaczkowych ( w której zresztą sam maczam palce ;)) nadarzyła się świetna okazja aby omówić temat osadzania kotew.

Od razu zaznaczę, że wszystkie opisane poniżej techniki wymagają odpowiedniego przeszkolenia i są raczej materiałem pomocniczym lub dobrym wstępem do technik mocowań.

Zacznijmy zatem od kotew chemicznych…

 

Kotwy chemiczne – dla wielu z Was to chleb powszedni, czy to montując banner reklamowy czy konstrukcje stalowe do podłoży betonowych, wszędzie tam śmiało możecie używać tego rodzaju punktów. Większość producentów podaję iż kotwy chemiczne z powodzeniem można stosować w betonie, kamieniu naturalnym, skale, pustakach, cegłach, cegłach dziurawkach. Oczywiście do każdego rodzaju podłoża są odpowiednie typy żywic (odsyłam do specyfikacji producentów).

 

Kotwy chemiczne możemy podzielić według:

 - składu chemicznego

- zastosowania wg. materiału

- rodzaju aplikacji

Skład chemiczny – większość producentów oferuje kotwy chemiczne na bazie trzech składników. A mianowicie na bazie żywic epoksydowych, akrylowych lub poliestrowych. Zdarza się, że w niektórych produktach występuję dwa różne składniki np. żywica epoksydowo – akrylowa. Nie wątpliwą zaletą wszystkich jest szybkość schnięcia, przenoszenie dużych obciążeń i wodoodporność.

                                                               Hilti HY-150                                                Fischer VS 360 S

 

Zastosowanie – Niejako jest to związane właśnie ze składem chemicznym. I tak możemy użyć żywicy do montażu w betonie, kamieniu naturalnym, skale, cegle, ale także  w pustakach i cegle dziurawce.

 

          

                                                Fischer(fiolka) FHP 10                                              Hilti Saszetka

 

Rodzaj aplikacji – chyba najważniejszy punkt owego podziału. Żywice są zazwyczaj sprzedawane w specjalnych pojemnikach, plastikowych bądź foliowych do aplikacji, których niezbędny jest specjalny pistolet z mieszalnikiem. W zależności od producenta różnią się one miedzy sobą. Drugą grupą produktów są fiolki szklane i saszetki. W tym przypadku wystarczy fiolkę lub saszetkę włożyć do wywierconego otworu i energicznie osadzić kotwę.

          

                                                             Pisotlet Hilti....                                                    i Fischer

 

No dobrze wiemy już na czym kleimy, ale nie wiemy co :). Zazwyczaj osadza się na w/w żywicach nagwintowany pręt, do którego montujemy przewidziany element (np. część konstrukcji stalowej) za pomocą dołączonej do niego nakrętki wraz z podkładką. W przypadku punktów asekuracyjnych są to specjalnie zaprojektowane kotwy.

 

 

                                                          Hilti HAS-E                         Fixe - ring                   Fischer FHB II

 

 

Po krótkim wstępie, czas na konkrety:  czyli jak osadzić kotwę!

 

W zależności gdzie będziemy osadzać kotwy, w jakim materiale i co przy ich pomocy będziemy montować, powinniśmy zaopatrzyć się w o odpowiednie materiały i narzędzia.

Będziemy potrzebować:                                  

 1. Wiertarkę z udarem;
 2. Młotek;
 3. Pompkę do wydmuchiwania zwiercin;
 4. Wycior do czyszczenia otworu;
 5. Kotwy;
 6. Pistolet do kleju;
 7. Klej;

 

Pierwszą czynnością jaką wykonamy będzie wywiercenie otworu po dosadzany punkt. Przed samym odwiertem warto opukać młotkiem takie miejsce, gdy słychać pusty odgłos nie możemy osadzić w takim miejscu kotwy (szczególnie tyczy się to punktów asekuracyjnych).

Producenci zalecają aby średnica wierconego otworu była o 2 mm większa niż kotwa!!! W przypadku kotew gwintowanych wiercony otwór powinien być wykonany prostopadle do ściany, w której wiercimy (rys.1). 

W przypadku punktów asekuracyjnych, w zależności od producenta, zazwyczaj powinniśmy wykonać otwór pod kątem 15 stopni oraz uszko tak aby ring schował się w ścianę (zdj.1) Głębokość otworu powinna odpowiadać długości osadzanej części kotwy.

Następnym etapem jest oczyszczenie otworu ze zwiercin i kurzu. I tutaj znów są różnice miedzy producentami.  Na pewno otwór trzeba dokładnie wydmuchać pompką (rys.3). oraz wyczyścić szczotką (rys.2). Im więcej razy tym lepiej, obowiązuje tu zasada im czystszy otwór tym lepsza przyczepność zaprawy!!!

Czas na dozowanie kleju. Najważniejszą czynnościa jaką musicie wykonac przed zaaplikowaniem kleju jest trzykrotne wyciśnięcie masy gdzieś w niewidocznym miejscu, ma to na celu dokładne wymieszanie utwardzacza z masą!!! Do otworu wsadzamy końcówkę (mieszalnik) i wciskając spust powoli wysuwamy ją z otworu. Zaleca się aby 2/3 otworu było zapełnione klejem(rys.4).

 

  

 

Do otworu z klejem wsadzamy kotwę obracając kilkukrotnie w celu równomiernego rozłożenia zaprawy. W razie gdy w otworze pojawiły się bąble z powietrzem kotwę należy wyciągnąć i jeszcze raz zaaplikować klej!!! Po włożeniu kotwy w otwór z klejem nadmiar powinien wypłynąć jeśli tak się nie stanie, musimy powtórzyć operacje.

Zdj. 1 Odwiert pod kotwę FIXE - Podzamcze, skała Ratusz.

Po osadzeniu. nadmiar kleju należy dokładnie usunąć z kotwy i gwintu. Należy pamiętać, ze klej dość szybko twardnieje i gdy dokładnie nie wyczyścimy gwintu będziemy mieli problem z końcowym montażem.

Zdj.2 Dozowanie kleju do otworu.

Czas po jakim można obciążyć zamontowany punkt jest uzależniony od temperatury otoczenia i może wynieść od 0,5 godziny przy temp. 30 stopni, do 24 godzin przy temp. -5 stopni.

Wytrzymałość na wyrwanie jest uzależniona od użytego kleju oraz materiału w jakim osadzono kotwę, np. Fischer podaje 40 KN.

Wytrzymałości kotew też są różne, w przypadku punktów asekuracyjnych FIXE jest to 35 KN.

Zdj.3 Osadzona kotwa FIXE

Mam nadzieję, że przybliżyłem Wam troszkę temat osadzania kotew chemicznych. Poniżej podaje kilka przydatnych linków.

Firmy Hilti i Fischer często organizują darmowe szkolenia dotyczące kotwienia, warto więc popytać kiedy i gdzie takowe będą organizowane.

HILTI -KOTWY

        FISCHER - KOTWY

        FIXE

 

Duży

 

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0 dodaj komentarz

Strona główna

Sklep on-line

Poprzednie Następne
Facebook

Alpin Work
ul. Dyliżansowa 16, 03-136 Warszawa
NIP: 5242714071

tel.: +48 502 188 084
e-mail: portal@alpinwork.pl

 • snapchat-9083507941525
 • snapchat-6095679401525
 • received_102037907810470241525
 • received_102033883534265851525
 • fotf0291525
 • fot2f9e1525
Wersja mobilna
Zapytanie
Poleć stronę