Strona główna » Arborystyka » Arborystyka - Zawody Drwali Wysokościowych

Arborystyka - Zawody Drwali Wysokościowych

dodane przez: Marcin Leszczyński

wielkość tekstu:A | A | A

           W połowie lat siedemdziesiątych XX wieku Dick Alvarez, właściciel firmy zajmującej się pielęgnacją i wycinką drzew, zorganizował zawody dla swoich pracowników. Osobom postronnym, które przyglądały się tym zmaganiom mogło się wydawać, że uczestnicy walczą jedynie o skrzynkę piwa. Tymczasem prawdziwą stawką było ludzkie życie.

            Alvarez i jego towarzysze doskonale zdawali sobie sprawę z tego, że jeśli 20 metrów nad ziemią w koronie drzewa dojdzie do wypadku jedynymi ludźmi, którzy będą w stanie bezpiecznie i szybko sprowadzić poszkodowanego na dół będą jego współpracownicy. Zawody były, więc sposobem na przygotowanie drzewnych wspinaczy do sytuacji, w której musieliby ratować ludzkie życie jedynie przy pomocy liny i uprzęży.

 

Zawodnicy

           

           Kiedy na kolejne zawody zaczęli przyjeżdżać pracownicy z innych firm, imprezą zainteresowali się członkowie organizacji zrzeszającej arborystów, czyli drwali wysokościowych. W sierpniu 1976 r. w Saint Louis w stanie Missouri odbyły się pierwsze oficjalne Zawody Międzynarodowego Towarzystwa Arborystyki. Regulamin zawodów pozwalał każdemu regionalnemu oddziałowi MTA wystawić drużynę złożoną z dwóch osób. Zawodnicy rywalizowali w czterech konkurencjach: symulacja pracy, ratowanie ofiary, rzut liną i wspinaczka na czas. Suma punktów uzyskanych w poszczególnych konkurencjach wyłoniła pierwszego mistrza świata we wspinaczce po drzewach. Został nim Kalifornijczyk Tom Gosnel.

 

Footlock

           

            Kolejne edycje zawodów nie odbywały się regularnie, gdyż organizatorzy borykali się z wieloma trudnościami. Dopiero od 1989 r. mistrzostwa świata rozgrywano, co roku, opracowano ich szczegółowy regulamin oraz nakręcono film instruktażowy dla tych. Którzy chcieliby wystartować po raz pierwszy.

 

Footlock

           

           W 1994 r. nastąpił przełom. Na zawodach pojawili się pierwsi europejscy drwale wysokościowi. Europejskie techniki wspinaczkowe rozwijały się pod silnym wpływem wspinaczki skałkowej i alpinizmu. Zawodnicy z Niemiec, Francji czy Belgii używali innych węzłów niż amerykańscy koledzy, ich liny różniły się grubością, a uprzęże konstrukcją. Amerykańscy sędziowie musieli, więc robić inspekcję sprzętu, którego nie znali. W konsekwencji kilku Europejczyków nie mogło używać węzła valdotain tresce, który kilka lat później, dzięki niezawodności działania, zrewolucjonizował metody stosowane przez wspinaczy drzewnych.

 

Ratownictwo

           

          W 1995 roku po Europejskim Kongresie Arborystów we Francji prezydent MTA, Ken Meyer zobowiązał komisję do spraw zawodów do zmiany regulaminu. Celem liberalizacji przepisów była chęć internacjonalizacji zawodów i podkreślenie ich aspektu szkoleniowego. Rok 1996 przyniósł kolejne zmiany. Pojawiły się nowe konkurencje – asekurowana wspinaczka na czas oraz wspinaczka po linie technika zwaną footlock. Rzut liną został zastąpiony rzutem ciężarkiem.

Mistrza nie wyłaniano już drogą sumowania punktów, lecz poprzez rywalizację w finale pięciu najlepszych zawodników. W 1999 r. mistrzem świata po raz pierwszy został zawodnik spoza USA – Niemiec, Bernard Strasser. Do 2004 r., Strasser wygrywał zawody jeszcze cztery razy ustępując najwyższe miejsce na podium tylko w 2001 r.

 

Symulacja pracy

           

            Jak przebiegają zawody?

W Kanadzie i USA zwycięzca z danego regionu dostaje się na zawody międzynarodowe. Zarówno w eliminacjach regionalnych, jak i zawodach międzynarodowych wszyscy uczestnicy starują w pięciu konkurencjach: symulacja pracy, ratowanie ofiary, asekurowana wspinaczka na czas, footlock i instalacja liny. Pięciu najlepszych zawodników walczy o tytuł mistrza w finale.

            Z Europy w międzynarodowym finale startują mistrzowie poszczególnych państw. Oprócz tego trzech najlepszych zawodników z każdego europejskiego kraju bierze udział w mistrzostwach Europy, których zwycięzca również jedzie na finały światowe.

 

Symulacja pracy

           

           Najwyżej punktowaną konkurencja jest symulacja pracy. Zawodnik startuje z wyznaczonego miejsca w górnej części korony. Jego zadaniem jest dotarcie w określonym czasie do pięciu stacji rozmieszczonych w różnych miejscach drzewa. Szybkość nie jest tu jednak głównym kryterium. Liczą się styl, bezpieczeństwo, zastosowanie nowych technik oraz ogólne wrażenie.

            Ratowanie ofiary to konkurencja leząca u podstaw całych zawodów. W koronie drzewa umieszczony jest manekin symulujący ofiarę wypadku. Zawodnikowi zostaje przedstawiony scenariusz wydarzeń i rodzaje obrażeń, jakie odniósł poszkodowany. Zadanie polega na bezpiecznym sprowadzeniu manekina na ziemię w wyznaczonym przedziale czasowym. Punkty otrzymuje się za czas oraz sposób traktowania ofiary. Często, mimo szybszego ukończenia konkurencji, zawodnicy otrzymują mniej punktów niż ich rywale, którzy troskliwiej zaopiekowali się poszkodowanym, zadbali o uszkodzone kończyny, sprawdzili puls lub udrożnili drogi oddechowe.

 

Symulacja pracy

           

            Asekurowana wspinaczka na czas to konkurencja szybkościowa. Na wysokości 15 metrów, w koronie dobrze ugałęzionego drzewa, umieszczony jest dzwonek. Uderzenie w niego sygnalizuje zakończenie konkurencji. W tym wypadku nie liczy się nic innego prócz czasu – najszybszy zawodnik wygrywa.

            Podobnie jest w konkurencji footlock, w której do wspięcia się na wysokość 12 metrów można użyć tylko liny zawieszonej na drzewie. Nazwa konkurencji pochodzi od techniki, którą tu się stosuje. Footlock jest dla wielu zawodników bardzo ważną konkurencją. Nierzadko można spotkać opinie, że stanowi ona swoisty wyznacznik pozostałych umiejętności. Osiągnięcie wysokiego wyniku nie daje dużej liczby punktów, ale przynosi prestiż i uznanie kolegów po fachu.

            Na instalację liny przeznaczono jedynie piec minut. W tym czasie zawodnicy wśród sześciu oznakowanych na drzewie celów, wybierają dwa najbardziej im odpowiadające. Maksymalną liczbę punktów uzyskuje się za zainstalowanie w każdym z nich liny, nie przekraczając przy tym limitu czasu.

            Podczas wszystkich konkurencji startujący mają obowiązek nosić kaski i okulary ochronne. Dodatkowo przy konkurencjach odbywających się w koronie drzewa wspinający się musza cały czas asekurować się przed upadkiem, pozostając przypiętym do głównej liny wspinaczkowej lub zabezpieczając się krótka linka bezpieczeństwa. Za złamanie tych reguł grożą punkty karne i dyskwalifikacja z aktualnie wykonywanej konkurencji. Również, za upuszczeni na ziemie jakiejkolwiek części wyposażenia podczas trwania konkurencji zawodnik zostaje z niej wykluczony.

            Obecnie eliminacje do mistrzostw świata drwali wysokościowych odbywają się w 20 krajach. Co roku startuje w nich blisko 1000 zawodowców, którzy na chleb powszedni zarabiają wspinając się po drzewach. Polacy na razie zaznaczyli swoją obecność w tej rywalizacji dość symbolicznie. W 2003r. zająłem trzecie miejsce w asekurowanej wspinaczce na czas w regionalnych eliminacjach w stanie Ohio w USA. W mistrzostwach Norwegii w 2004 r. odniosłem już większy sukces, zajmując drugie miejsce i kwalifikując się tym samym do mistrzostw Europy w Holandii.

            Tego rodzaju zawody niewątpliwie przyczyniają się do popularyzacji branży związanej z pielęgnacją drzew. Wymuszają także ciągłe doskonalenie sprzętu wspinaczkowego i poprawie bezpieczeństwa pracy. Ponadto, co nie mniej ważne, uczą szacunku dla osób pracujących na drzewach i podnoszą rangę tej profesji.

 

Mgr inż. Marcin Leszczyński

 

 

 

 

Artykuł ten ukazał się również w Styczniwoym wydaniu Drwala w 2004 roku.

 

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0 dodaj komentarz

Strona główna

Sklep on-line

Poprzednie Następne
Facebook

Alpin Work
ul. Dyliżansowa 16, 03-136 Warszawa
NIP: 5242714071

tel.: +48 502 188 084
e-mail: portal@alpinwork.pl

  • karmann_19886
  • prace_wysokosciowe86
  • prace_na_wysokosci_karmann5228
  • 20181114_1019336758
  • 20190328_154000382
  • 20190306_110208879
Wersja mobilna
Zapytanie
Poleć stronę