Strona główna » BHP przepisy » Wstęp do przepisów BHP

Wstęp do przepisów BHP

dodane przez: Grendi

wielkość tekstu:A | A | A

Praca na wysokości – analiza przepisów – wstęp.

Zostałem poproszony o stworzenie ogólnej charakterystyki przepisów związanych
z „wysokościówką”. Na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że wystarczy wpisać
w wyszukiwarce internetowej praca na wysokości + przepisy i problem rozwiązany. Nie da się ukryć, że Internet obecnie jest bardzo pomocny i jeżeli poświęci się trochę więcej czasu, bardziej zagłębi w temat, to sukces murowany. Mam okazje współpracować z wieloma specjalistami od BHP podczas prowadzenia szkoleń dotyczących bezpiecznej pracy na wysokości  i okazuje się, że praca na wysokości ma tyle definicji i tyleż samo przepisów ilu jest tych specjalistów. Również i ja, nie uważam się za osobę, która wie wszystko w tym temacie i mimo prawie dziesięcioletniego stażu przy wysokościowych, posiadaniu uprawnień instruktorskich Polskiego Związku Alpinistycznego, to bardzo chętnie wysłucham różnych opinii z zakresu tej dziedziny. Uważam, że ten portal umożliwi nam, czyli przeciętnym pracownikom wysokościowym jak i osobom prowadzącym firmy wykonujące prace z wykorzystaniem technik alpinistycznych usystematyzowanie wiedzy w tym zakresie. Poniżej postaram się przedstawić zarys najważniejszych zagadnień prawnych regulujących ten typ prac, bo prace na wysokości regulowane są przez kilka rozporządzeń.

Punktem wyjścia do rozważań na temat przepisów regulujących pracę na wysokości pomijając tak oczywiste akty prawne jak Prawo Pracy czy Kodeks Pracy jest:

 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy z późn. zm .(tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r., nr169, poz. 1650)

Czytając to rozporządzenie znajdziemy Rozdział 6 Prace szczególnie niebezpieczne, do jakich praca na wysokości należy, opisujący:…prace o zwiększonym zagrożeniu lub wykonywane w utrudnionych warunkach..., co za tym idzie o obowiązkach jakie musi spełnić pracodawca i pracownik w trakcie wykonywania tych prac. Tam również znajdziemy odpowiedź na kluczowe pytanie w podrozdziale E. Prace na wysokości,, co to jest ta praca na wysokości:

§ 105. 1. Pracą na wysokości w rozumieniu rozporządzenia jest praca wykonywana na powierzchni znajdującej się na wysokości, co najmniej 1,0 m nad poziomem podłogi lub ziemi.

Podrozdział ten opisuje szczegółowo różne zagadnienia dotyczące tych prac, np., kiedy to do prac na wysokości nie zalicza się prac wykonywanych na powierzchni powyżej 1m. Również wymieniony jest podstawowy sprzęt ochrony indywidualnej przed upadkiem z wysokości, wraz z sytuacjami, kiedy należy go bezwzględnie stosować.

Od kilku lat, firmy wysokościowe powstają jak grzyby po deszczu, często są to jednoosobowe „przedsiębiorstwa”, gdzie pracownik jest również szefem. Taki układ powoduje, że na wysokości pracuje jedna osoba, a to już zaczyna kolidować
z obowiązującymi przepisami. Chcąc być w zgodzie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dn. 28 maja 1996 r. w sprawie rodzajów prac, które powinny być wykonywane, przez co najmniej dwie osoby (Dz. U. Nr 62, poz. 288) należy wykonywać prace na wysokości w minimum dwie osoby. Przeglądając załącznik do tego rozporządzenia znajdziemy punkt:

29. Prace wykonywane na wysokości powyżej 2 m w przypadkach, w których wymagane jest zastosowanie środków ochrony indywidualnej przed upadkiem z wysokości.

Na pierwszy rzut oka, rozporządzenie to wydaje się logiczne, w sytuacji zagrożenia życia, wypadku jest szansa na pomoc lub wezwanie służb ratunkowych. Problemem może okazać się interpretacja tego przepisu (jak wszystkich w naszym ustawodawstwie), bo nie jest jasno określone czy mają dwie pracować u góry, czy mają oboje mieć sprzęt do pracy
i przeszkolenie…

 Jednym z ciekawszych aktów prawnych, jest Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dn. 28 maja 1996 r. w sprawie rodzajów prac wymagających szczególnej sprawności psychofizycznej. (Dz. U. Nr 62, poz. 287). Podobnie jak w wcześniejszym przypadku, do rozporządzenia dołączony jest załącznik, gdzie wymieniona jest również praca na wysokości (pkt. 30). Już sformułowanie sprawność psychofizyczna może okazać się trudne do zinterpretowania… Nawiasem mówiąc sam często się zastanawiam, wisząc na linie ileś metrów nad ziemią, czy moja sprawność psychofizyczna, zwłaszcza ta część psychiczna jest ok…

Podsumowując ten tekst, to tylko krótki zarys obszernej problematyki zawiązanej z szeroko rozumianą pracą na wysokości, każde wymienione prze ze mnie rozporządzenie można przeanalizować i opisać na kilku stronach. Musze również zaznaczyć, iż to nie jest całość aktów prawnych, na które należy zwrócić uwagę opisując „wysokościówkę”. Zabrakło miejsca na opisanie takich zagadnień jak:

· środki ochrony indywidualnej – normy dotyczące sprzętu,

· badania lekarskie,

· szkolenia z zakresu bezpiecznej pracy na wysokości,

· prac wykonywanych min na rusztowaniach (rozporządzenie dot. prac budowlanych),

· wygrodzenie terenu,

· itd…

Jak już wspomniałem na początku, portal jest idealny do tego by móc się zagłębić w problem przepisów regulujących prace na wysokości, mam również nadzieję, że ten artykuł będzie wstępem do dłuższego cyklu poświęconego tym zagadnieniom.

 

pozdrawiam

grendii

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 2 dodaj komentarz

 • łukasz

  data dodania: 2013-04-21

  Martinez ja bym się jednak ostrożnie wypowiadał na ten temat. Mówiąc inaczej i masz troche racji i nie masz. To nie jest takie proste - przepisy w sprawie bhp w Polsce są niejednokrotnie dość niejednoznaczne a najlepiej to widać właśnie przykładzie o którym piszesz. Art 304 KP - przeczytaj go uważnie - na podstawie tego przepisu inspektor pracy może wiele wniosków wysunąć......

 • Martinez

  data dodania: 2013-01-12

  Artykuł stary ale mam zastrzeżenia. W firmie jednoosobowej nie ma pracowników. Pracodawca sam odpowiada za siebie, więc nie obowiązuje go Kodeks Pracy ani Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki
  Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów
  bezpieczeństwa i higieny pracy. Obstawiam, że inne rozporządzenia dot. różnych prac również, gdyż takiego pracodawcy nie ma kto ukarać (PIP nie ma zupełnie NIC do firm jednoosobowych)

Strona główna

Sklep on-line

Poprzednie Następne
Facebook

Alpin Work
ul. Dyliżansowa 16, 03-136 Warszawa
NIP: 5242714071

tel.: +48 502 188 084
e-mail: portal@alpinwork.pl

 • snapchat-9083507941525
 • snapchat-6095679401525
 • received_102037907810470241525
 • received_102033883534265851525
 • fotf0291525
 • fot2f9e1525
Wersja mobilna
Zapytanie
Poleć stronę